Ако катерачен обект попада в защитена територия или защитена зона, може да има предвидени ограничения и забрани за пребиваването на хора в района. Разработването на нови маршрути и катеренето трябва бъде съобразено с това.
Според Закона за защитените територии (ЗЗТ) има шест вида защитените територии (подредени по степен на строгост от най-високата към по-слаба):
- резерват
- национален парк
- природна забележителност
- поддържан резерват
- природен парк
- защитена местност.
Колкото по-непокътната и девствена е природата в тях, толкова по-строг е режимът на управление, който регулира човешките дейности.
Всяка защитена територия има заповед за обявяване, където може да има забрани за конкретни дейности. Но основният документ, по който се управлява, е Планът за управление, който се разработва в продължение на 6, 12 или повече месеци. Това е периодът, когато катерачите трябва да участват активно с писма и присъствия на обществените обсъждания, за да вкарат в законова регулация дейностите, проектите и идеите си за развитие. В момента под 6 % от територията на България е включена в защитени територии.
Според Закона за биологичното разнообразие (ЗБР) има два вида защитени зони от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000:
- зони за опазване на птиците
- зони за опазване на местообитанията и другите животни.
Към края на 2014 г. половината защитени зони имат заповеди за обявяване, а почти нито една – план за управление. Около 34% от територията на България е в включена в защитени зони.
Как да разбера, дали катерачният обект попада в защитена територия или зона?
- Обща представа може да придобиете за цяла Европа в NATURA 2000 Network Viewer или на страницата на Информационна система за защитени зони от екологична мрежа НАТУРА 2000 на Министерство на околната среда и водите (МОСВ).
- Ако е близо до границата – може да има неточност и трябва да се допитате до съответната Регионалната инспекция по околна среда и води (РИОСВ).
Как да разбера има ли забрани и ограничения?
- Повечето заповеди за обявяване са качени на Регистър на защитените територии и защитените зони в България
- За плановете за управление пак може да се наложи да се допитате до РИОСВ или дирекциите на националните или природните паркове.