Сдружение за дива природа БАЛКАНИ се включи в общественото обсъждане на процедурата за подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата, част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Целта на процедурата е да се увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на енергия в сектор домакинства чрез предоставяне на финансиране за закупуването на оборудване за слънчеви инсталации за битова гореща вода (БГВ) и фотоволтаични системи.
Предвижда се процедурата да бъде открита на 1 февруари, а становища по проектите на документи за кандидатстване и изпълнение можеха да се изпращат до 23 януари 2023 г.
Като организация, работеща за опазване на биоразнообразието, СДП БАЛКАНИ е заинтересована развитието на ВЕИ да става предимно в територии, в които се избягва конфликта между развитието на ВЕИ съоръжения и опазването на природата и земеделието. От тази гледна точка изграждането на такива системи на подходящите места като урбанизираните територии следва да става по максимално ефективен начин.
За целта СДП БАЛКАНИ подготви четири препоръки, които изпратихме в нашето становище.
Да се премахне ограничението бенефициентите върху възможността да могат да продават електричество на мрежата.
Мотиви: Съгласно Националния план за възстановяване и устойчивост: „Основната цел на този компонент [„Нисковъглеродна икономика“] е намаляването на въглеродния отпечатък и енергийната интензивност на икономиката и спомагането на зеления преход посредством предприемането на мерки за повишаване на енергийната ефективност на жилищните, публичните и бизнес сгради, както и чрез насърчаване на производството на енергия от възобновяеми източници.“ Целта на настоящата процедура съгласно „Условия за кандидатстване“ е „да се увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на енергия в сектор домакинства“.
Накратко, инвестицията е насочена към увеличаване производството и потреблението на енергия от ВЕИ. Съответно, всяко ограничаване на производството (например чрез ограничаване на възможността за продажба и използване на произведената енергия от други домакинства) работи срещу постигане на поставените цели.
Вместо предлаганата схема от малко над 70% безвъзмездна финансова помощ и предфинансиране от страна на бенефициента за фотоволтаичните системи, финансовият ресурс да се разпределя под формата на безлихвен заем с възможност за дългосрочно изплащане.
Мотиви: Предложението ще позволи с наличния бюджет, (който да се използва за оперативни разходи по организацията на разпределяне на средствата), да се инсталират много повече фотоволтаични системи и слънчеви инсталации за горещо водоснабдяване. Това ще увеличи многократно търсения резултат да се насърчи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на енергия в сектор домакинства.
В противен случай заложеното в момента изискване за налично предфинансиране ще съсредоточи ресурса при собственици на жилища, които разполагат с такива финансови възможности. Тоест – безвъзмездната помощ ще отиде при бенефициенти, за които осигуряването на финансов ресурс не представлява особен проблем. Това означава, че тези лица биха могли да си закупят и инсталират фотоволтаични системи или инсталации за горещо водоснабдяване и без безвъзмездна помощ.
В случай, че бюджетът на процедурата се преобразува в безлихвен заем с дългосрочно изплащане – това ще „демократизира“ процедурата (тоест ще може да се ползва от широк кръг лица), ще увеличи крайния резултат чрез поставяне на много повече фотоволтаични системи. Не на последно място, ще предотврати финансирането на собственици на жилища, които реално не се нуждаят от подпомагане.
Да отпадне изискването за разрешително за строеж.
Мотиви: На 20 януари в Държавен вестник бе публикувано изменение на ЗУТ , който премахна законовото изискване за разрешително за строеж за инсталации за производство на електрическа енергия до 20 kW. В тази връзка включването на критерии „разрешително за строеж“ в насоките за процедурата представлява ненужна тежест за бенефициентите.
Да отпадне критерият в жилището да се ползва неефективен източник на топлинна енергия (печка, котел, камина и др.) на твърдо гориво.
Мотиви: Целта на процедурата е производството на електричество, което да се ползва за всякакви цели в домакинството, не само за отопление. Дори да приемем, че инсталирането на фотоволтаична система решава изцяло проблема с отоплението с твърдо гориво, то тогава следва да се отчете, че отоплението на жилища с централно парно от газова топлоцентрала, допринася не по-малко за въглеродните емисии.
Самото проверяване или доказване на наличие или обратното на отсъствие на източник на топлинна енергия на твърдо гориво е практически невъзможно. Критерият реално ще доведе до условия за злоупотреби и административен произвол.