Сдружение за дива природа БАЛКАНИ представя идея за отпразнуване на 2 февруари, Международния ден на влажните зони, с еднодневно приключение, включващо изкуство и природа. Карстов комплекс „Драгоманско блато“ е една от 11-те влажни зони от международно значение, намираща се само на 40 км от София, което я прави отлична дестинация за еднодневна разходка. Ценната природна територия също така вдъхновява художничката Мария Налбантова да създаде изложбата „Райско блато“, която може да бъде разгледана до 11 февруари в зала 19 в Квадрат 500, Национална галерия. Хладните зимни дни предоставят възможност на зрителя да се потопи в художествената интерпретация на визуалния артист, а след това да изследва собствените си възприятия, провокирани от разходка сред тръстиките.
Драгоманското блато е най-голямата карстова влажна зона във вътрешността на страната. Пресушена за земеделски цели в миналото, от 90-те години на 20 в. природната територия се възстановява по естествен начин след преустановяване на отводнителните дейности. Разположена на миграционния път на птиците Виа Аристотелис, влажната зона се простира на площ от 400 ха, които предлагат пъстри условия за голям брой растения и животни. Експерти на СДП БАЛКАНИ проследяват постепенното завръщане на птиците, като до момента са регистрирани над 240 вида. Дългогодишните природозащитни и възстановителни дейности на редица организации в региона бяха увенчани с важни успехи като формиране на колония на голяма бяла чапла (Ardea alba). А серия от наблюдения през последните години установиха, че след 66-годишно отсъствие сивият жерав (Grus grus) отново гнезди в България.
Макар Драгоманското блато да се възстановява по естествен начин, то е изправено пред заплахи като замърсяване, еутрофикация, засушавания и загуба на местообитания. Днес WWF и Сдружение за дива природа БАЛКАНИ работят рамо до рамо за устойчивото възраждане на блатото по международния проект WaterLANDS, подкрепен от програмата на ЕС за научни изследвания и иновации Хоризонт 2020. Целта на проекта е да се възстановят шест унищожени от човешката дейност влажни зони в цяла Европа, като Драгоманското блато е една от тях. Двете организации разработиха детайлна стратегия за възстановяване и управление на екосистемата, която включва пилотни дейности по поддържане на растителността в блатото, залесявания и изграждане на буферни зони от влажни ливади около влажната зона.
WaterLANDS обръща поглед и към изкуството, като в рамките на проекта се провежда и дългосрочна артистична резиденция. След отворена покана Мария Налбантова беше избрана да се превърне в „официалната художничка на блато“. Тя се присъедини към експертите при провеждането на различни природозащитни и изследователски дейности – опръстеняване на птици, поставяне на фотокапани, косене на тръстика и други. Вдъхновена от преживяването, Налбантова създаде изложбата „Райско блато“, която ни въвлича в територията на блатото като художествена метафора, но и като екосистема, в която всички обитатели са в непрестанна взаимовръзка. Изложбата включва три скулптурни обекта, изградени от тръстика от Драгоманското блато, която преди това е подложена на трудоемка обработка, за да се превърне в нова биоматерия. Преживяването се допълва от звуци, записани на терен, и деликатни светлини. Видео скулптура ни кани да надникнем в ботушите, с които Налбантова навлиза в блатото, за да видим кадри от фото капани, показващи Драгоманското блато такова, каквото е без присъствието на човека.
Заглавна снимка: Калин Серапионов