След подробно проучване на даляновите рибарски мрежи* в района на Каварна, Балчик и Калиакра бяха избрани 2 даляна, на които ще бъдат поставени Акустични репелентни устройства (АРУ). Това са съвременни средства, които на много места по света се използват за предпазване на мрежите от нападения на делфини и други китоподобни бозайници.
Експертите на СДП БАЛКАНИ посетиха всички 12 действащи към момента даляни, разположени в района. Изследването имаше две цели – да се установи степента на конфликт между делфините и рибарите в избрания район. Повече информация може да прочетете тук>>. Другата цел беше да се подберат даляните, които са най-подходящи за провеждане на пилотното проучване.
Основните критерии за избор на риболовни съоръжения тип „далян“ за инсталиране на Акустични репелентни устройства (АРУ) в района на Калиакра-Каварна-Балчик са:
• налице да е отрицателно взаимодействие (конфликт) между рибарските съоръжения и делфините;
• даляните да бъдат двойка, т.е. два даляна да са разположени в близост един до друг. Това е необходимо, за да се направи оценка на въздействието на акустичните репеленти. Единият далян ще е с поставени аустични репеленти (активен), а другият – без АРУ. По този начин при изследването ще разполагаме с контролни стойности, на базата на които ще се направи анализ за въздействието на АРУ и неговата ефективност в нашето Черноморие.
• разположението на даляните във водата да бъде подходящо за наблюдения от брега;
Бяха подбрани две двойки даляни, подходящи за пилотното прилагане на този съвременен вид защита. Едната двойка се намира около нос Калиакра (в този района се намират едни от най-големите даляни по Българското Черноморие) и два в района на Каварна. През септември предстои поставянето на акустичните репелентни устройства.
* Далянът е стационарен мрежен уред за пасивен стопански риболов, който е разположен в определена част от акваторията на Черно море и има точка за привързване на морското дъно или на брега.
Сдружение за дива природа БАЛКАНИ започна работа по предотвратяване на щети върху рибарски мрежи, причинени от делфини. Защитата на съоръженията ще се осъществява с най-съвременните технически средства, които са широко използвани по света. Те работят с ултразвук, който държи настрана морските бозайници от рибарските съоръжения, но е безвреден за животните.
Проектът е пилотен за България. Получените резултати ще покажат доколко този метод за защита и превенция е подходящ за българското крайбрежие. В края на годината експертите на СДП БАЛКАНИ ще изготвят препоръки за прилагането му в бъдеще. Дейностите по проекта са в съответствие с изискванията на Регламент 812/2004 на ЕС, в който се насърчава пробното въвеждане и проучване въздействието на тези репелентните устройства в страните членки на ЕС.
Проект „Делфини и хора – съжителство в морето“ се осъществява благодарение на програмата Мтел еко грант, финансирана от Мобилтел ЕАД. Повече информация тук.