СДП Балкани като част от Обединение за дейности за дивата природа извършва мониторинг на 13 вида бозайници в България. Това включва следните видове: катерица(Sciurus vulgaris), европейски лалугер (Spermophilus citellus), добруджански хомяк(Mesocricetus newtoni), голям хомяк (Cricetus cricetus), белозъбо сляпо куче(Nannospalax leucodon), вълк (Canis lupus), чакал (Canis aureus), степен пор (Mustela eversmanni) и пъстър пор (Vormela peregusna), златка (Martes martes), видра (Lutra lutra), дива котка (Felis silvestris) и благороден елен (Cervus elaphus).
Най-напред проектът предвижда ревизиране на съществуващи и изработване на нови методики за мониторинг за всеки един от видовете. Досега подобни методики за мониторинг на бозайници, срещащи се в България, са разработени само за лалугер, мечка, вълк, дива коза и благороден елен.
Методика за мониторинг на вид включва определяне на:
- места за наблюдение
- периодичност на наблюдението и подходящ(и) период(и) от годината
- нужно техническо оборудване
- инструкции за полеви проучвания
- правила за безопасна теренна работа
- образец на полеви формуляри
За всеки един вид ще се подготвят карти на териториите за наблюдения, които са потенциален дом за различните видове бозайници.
Ще се изработи и методика за оценка на състоянието на отделните видове/групи бозайници. Данните, получени от теренните проучвания, ще бъдат анализирани на база на тази методика и ще се изготви пространствен екосистемен модел за оценка и прогноза за вид/група бозайници.
Последната фаза на проекта предвижда обучение на служителите на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), Регионална инспекция по околна среда и водите (РИОСВ), дирекциите на Националните и Природните паркове в България.
Мониторингът се изпълнява като дейност по обществена поръчка с предмет: „Избор на изпълнител за теренни проучвания на разпространение и численост на бозайници (без китоподобни)”, а възложител е Изпълнителна агенция по околна среда. Дейностите по проекта се осъществяват от Обединение за дейности за дивата природа, в което участват СДП БАЛКАНИ и Уайлдлайф ЕООД.
Цели
Основна цел е ревизиране и изработка на методики за мониторинг и оценка на състоянието на следните видове бозайници:
- катерица (Sciurus vulgaris)
- европейски лалугер (Spermophilus citellus)
- добруджански хомяк (Mesocricetus newtoni)
- голям хомяк (Cricetus cricetus)
- белозъбо сляпо куче (Nannospalax leucodon)
- вълк (Canis lupus)
- чакал (Canis aureus)
- степен пор (Mustela eversmanni)
- пъстър пор (Vormela peregusna)
- златка (Martes martes)
- видра (Lutra lutra)
- дива котка (Felis silvestris)
- благороден елен (Cervus elaphus)
Втората цел е проверка на ефективността на методиките чрез работа на терен и анализ на данните.
Последна цел е обучение на служителите на Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), Регионална инспекция по околна среда и водите (РИОСВ), дирекциите на Националните и Природните паркове в България за работа с тези методики.
Целта е методиките да бъдат базирани на максимално опростени индикатори, за работа с които не е нужно високо ниво на експертност. Това ще позволи събирането на информация от по-обширни територии при намалени разходи и осигуряването на представителни данни от цялата страна.
Основни дейности
- преглед и оценка на наличните данни и методи за мониторинг на видове;
- ревизиране на съществуващи и изработване на нови методики за мониторинг на целевите видове;
- създаване на карти на местообитанията на видовете;
- изрбаботване на методика за оценка на състоянието на видовете, която да се основава на анализ на данните от полеви проучвания;
- провеждане на теренни проучвания;
- анализ на данните от полевите наблюдения;
- създаване на екосистемен пространствен модел за прогноза на състоянието на видовете;
- обучение на експертите от отговорни институции.
Проекти
Изпълнителна агенция по околна среда: Обществена поръчка за теренни проучвания на разпространение и численост на бозайници (без китоподобни).