С приемането на България в Европейския съюз, страната се включи в екологичната мрежа НАТУРА 2000. Тази общоевропейска мрежа има за цел да запази най-редките и застрашени от изчезване видове и местата, които обитават.
Едно от задълженията на България преди приемането и в ЕС беше да предложи лист от защитени територии, които да бъдат включени в Европейската мрежа Натура 2000. Правителството натовари НПО-та с задачата да направят научно обосновани предложения. 114 сайта според дерективата за птиците и 225 според дерективата за хабитатите бяха предложени през 2006г.
СДП Балкани има ключова роля в обявяването, управлението и опазването на Натура 2000 в България.
Натура 2000 се превърна в една от най-горещите теми в медиите и обект на спорни дискусии.Погрешното схващане на същността за НАТУРА 2000, страхът на хората, че биха могли да изгубят собствеността върху земята, както и незнанието за ползите от НАТУРА 2000, породиха отрицателни реакции сред населението.
Основна цел на проекта е да даде пълна и обективна информация на местните хора по въпросите свързани с Натура 2000 и по конкретно да покаже възможностите, които мрежата предлага на собствениците на земи и стъпките, които те би трябвало да предприемат, за да се възползват от тях. Да отговори на въпросите:
- Защо, как и къде се предлагат зони да бъдат включени в Натура 2000?
- Какви са нуждите, ограничениеята и ползите от екологичната мрежа?
- По какъв начин европейските фондове подпомагат устойчивото развитие в Натура 2000 и начина по който да бъдат използвани?
Основни дейности
Изработване на информационни клипове за всички Натура 2000 зони и тяхното разпространение из местни и национални телевизии. Качването на филмчетата за свободно ползване в интернет пространството.
Резултати
Бяха изработени един 10 мин. филм даващ информация по основните въпроси свързани с Натура 2000 и 60 малки видео клипа описващи специфичните зони влизащи в екологичната мрежа.
Филмите бяха разпространени в над 140 местни телевизионни канали за свободно ползване при условие да бъдат показвани поне веднъж на две седмици.
Тук можете да гледате филмите за Натура 2000
Принос на Балкани
- Сдружението е инициатор и активен участник в работната група изготвила първата редакция на Закона за биологичното разнообразие включваща в чл. 31-33 процедура за оценка за съвместимост (до 2005 година позицията на МОСВ е, че тази оценка е част от ОВОС и ЕО).
- Сдружението е вносител и основен респондент и изготвител на документацията за обявяване на следните зони: Беласица, Рупите – Струмешница, Южен Пирин – Алиботуш, Огражден – Малешево, Кресна – Илинденци, Орановски пролом – Лешко, Скрино, Осоговска планина, Конявска Планнина, Земен, Кършалево, Кървав камък, Острица, Руй, Рила – буфер, река Палакария, Плана, Черни рид, Долна Места, Река Места, Яденица, Родопи – Западни, Родопи – Средни, Родопи – Източни, Циганско градище, Остър камък, Брестовица, Попинци, Средна Гора, Централен Балкан – буфер, Етрополе – Байлово, Бебреш, Искърски пролом – Ржана, Драгоман, Западна Стара Планина и Предбалкан, Пъстрина, Карлуковски карст, Български извор, Емине – Иракли, Ропотамо, Странджа.
- За няколко зони е предложител и вносител на изменения на границите и документацията: Микре, Видима, Деветашко плато, Язовир Горни Дъбник, Река Янтра, Русенски Лом.
- Сдружението е основен участник в работната група за ревизиране на НАТУРА 2000 базата данни, като пряко е допринесло за ревизирането на всички животински групи и местообитания.
- Сдружението е сред основните участници в процеса на биогеографските семинари
- Сдружението е ръководител от българска страна на експертните групи изготвили ръководството за БПС.
- Сдружението е активен участник в процеса на изработване на управленчески мерки в НАТУРА 2000, вкл. в планиране на мярката НАТУРА 2000 в рамките на програмата за развитие на селските райони.
- Сдружението е инициатор и създател на НПО коалицията за НАТУРА 2000, а впоследствие и на коалиция “За да остане природа в България”. В последните години сдружението е водило над 15 административни съдебни дела срещу актове на изпълнителната власт застрашаващи мрежата НАТУРА 2000 и съ-изготвител на много от сигналите и жалбите до Европейската комисия (случаите Иракли, Рила, Камчийски пясъци, Калиакра, Странджа) .
- Сдружението е основен инициатор и координатор на проектите изготвили плана за действие за опазване на кафявата мечка.