Доброволци за опазване на дивите кози в Пирин

Дивите кози са един от символите на високите планини на България. Със своите катерачни умения и грациозност тези животни впечатляват и радват окото на този, който има късмет да ги види в естествената им среда!

DSCF2135
сн. А. Ралев

Дивата коза (Rupicapra rupicapra) е защитен вид, който се среща само в най-високите части на Стара планина, Рила, Пирин и Родопите. А от 12 години се провеждат дейности за повторното въвеждане на диви кози в Природен парк „Витоша”.

Заплахите – бракониерство!

Въпреки че видът е защитен и не се среща в много подходящи местообитания, а други находища  са застрашени от изчезване и в тях може да се наблюдават само единични индивиди, дивите кози често са  обект на незаконен лов. Бракониерството е факторът с най-значителното  негативно въздействие на популацията – често се отстрелват и женски животни, а техните малки остават обречени на смърт.

diva_koza_brakonierstvo
Убита дива коза от бракониери в Пирин през юли 2014.
Труп на женска 7-годишна коза над хижа Бъндерица с рана от огнестрелно оръжие. Дивата коза е била простреляна, но е успяла да избяга и е загинала вследствие на раните си.

На територията на националните паркове в България ловът е абсолютно забранен, което, разбира се, не спира бракониерите. Това важи и за територията на Национален парк „Пирин”, където с автомобил може да се стигне до 2000 м., т.е. до дома на дивите кози. Размножителният период на тези чифтокопитни пък е времето, когато животните се събират на големи стада, стават по-непредпазливи и са сравнително лесна мишена за бракониерите.

Пиринските диви кози

Тази есен обаче популацията от диви кози в Пирин вече понесе загуби. Причината – 11 животни бяха уловени и преместени на Витоша, за да може там да се възстанови популацията на балканската дива коза. Това въздействие върху популацията е контролирано от експертни органи и е изчислено, че няма да има негативен ефект върху животните. Въпреки това, ако стадата понесат допълнителни загуби от бракониески лов, това силно ще отслаби Пиринската популация на балканската дива коза.

pic.2_chamois in Rhodope Mountain
сн. К. Вълчев

СДП БАЛКАНИ започва кампания за превенция на незаконния лов на територията на Национален парк „Пирин”.

За целта търсим доброволци, които да дават дежурства в райони, които знаем, че се обитават от диви кози и са едно от местата, където често се срещат бракониери. Доброволците ще са там единствено и само, за да подават сигнали на 112 и на парковата охрана в случай, че видят хора с оръжие на територията на парка – нещо, което е забранено от закона. Целта не е да се влиза в пререкания с бракониерите. Присъствието на доброволци в района няма да остане незабелязано от местните и по този начин очакваме да предотвратим незаконния лов.

Профил на доброволците

Дейността изисква:

  • престой високо в планината в късната есен (ниски температури, сняг, вятър)
  • ранобудност – най-често бракониерите действат в много ранните часове на деня, когато няма опасност да бъдат засечени от туристи или паркова охрана

Търсят се доброволци, предимно мъже, с опит в планинарството, които не се страхуват да бъдат сами в планината за една или повече вечери (в зависимост от свободното време).

M2E43L123-123R399B307
Снимка от фото капан от Родопите

Размножителният период при дивите кози започва от втората половина на октомври до края на ноември. Ще бъде изготвен график спрямо свободното време на доброволците. Ако се съберат доброволци, планираме да започнем дежурствата около 20 октомври.

Доброволците ще имат възможност освен да помогнат за опазването на един от изключително интересните бозайници в България, да научат повече за техния начин на живот, да се запознаят с работата на експерти биолози и да ги наблюдават в естествената им среда. На доброволците се  покриват пътните разходи и нощувките. Ще се опитаме да осигурим и дневни, но в минимален размер.

Ако сте подготвени за условията, описани по-горе, пишете ни възможно най-скоро на имейл: mpopova@balkani.org с тема Пирин_диви_кози_[Вашето име] с кратка информация за вас, откога докога може да се включите в инициативата до края на ноември и вашите контакти (телефон и имейл).

Преди да ни пишете, моля, помислете добре дали имате подходящите умения, за да се включите в инициативата!

Благодарим ви!

Дейностите по опазване на дивите кози се извършват съвместно с Дирекцията на Национален парк „Пирин“ и с финансовата подкрепа на Конфедерация Швейцария чрез Фонд за реформи, свързани с участието на гражданското общество. Повече информация за инициатива Прозрачни планини тук.