Кампания за набиране на средства за предоставяне на електрически огради с цел превенция на нападения от мечка

Министър Трайков на щанда на СДП Балкани

Информация за медиите

30 ноември

СДП Балкани се включи в инициативата на Фондация „Информация и природозащита” (www.ecologybg.com) и местни общности от района на Белица, Разлог и Якоруда за отбелязване на Андреев ден – Празник на мечката в центъра на гр. Белица. По време на Празника бе обявена и кампанията за набиране на средства за осигуряване на мерки за превенция на нападения от мечка.

По време на кампанията от местни жители и гости бяха събрани 160,17 лв. (протокол и вносна бележка). Основен принос за набирането на средствата има известният оперен певец и собственик на къща за гости “Вълчанов” в с. Солища, общ. Смолян – Борислав Вълчанов. Той заяви, че в кутията за дарения поставена на неговия щанд по нещо са пуснали поне 200 посетители, а това е добър начин за създаване на нагласа за участие в дарителски акции.  Средства бяха предоставени и от Фондация „Информация и природозащита”  като част от приходите при продажбата на диска „Слънцето трепери да зайде” с женско двугласно пеене от с. Бели Искър, Самоковско.

Цената на електрическа ограда варира от 700 до 1200 лв., т.е. необходимото съфинансиране е  217 – 372 лв. за бройка. Набраните средствата вече са преведени по сметката на проекта на СДП Балкани и ще бъдат използвани за една електрическа ограда за стопанство в района, при което има риск от нападения на мечки. Това е много добро  начало на дарителска кампания, за която се надяваме да осигури необходимото съфинансиране за закупуване на предвидените по проекта електрически огради.

В Празника на мечката, Андреевден в Белица участваха повече от 300 жители на района и още толкова гости от Благоевград и София. Министрите на Околната среда и водите и на Земеделието и храните, както и директорът на Изпълнителната агенция по горите изпратиха поздравителни писма, а министърът на Икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков лично посети града и се включи в Празника. Той бе и един от тези, които дариха средства за електрически огради, както се вижда от снимката.

Организаторите се надяват празникът да стане традиция за района и с това да подпомогне развитието на специализирани туристически услуги за запознаване и наблюдение на кафява мечка и намаляване на бракониерството.

Защо е важно да се предоставят електрически огради?

При лесен достъп на храна свързана с човека, някои мечки, основно млади, скъсяват дистанцията с хората,  което не е естествено за мечките в Южна Европа. Веднъж загубили страх, те започват да нанасят щети. Започват да свързват лесната храна  с миризмата на човека и да търсят препитание в близост до населените места. Точно тези животни създават най-голям риск за злополуки с хора. Превенцията на нападения води до по-малко щети, а от там и до по-малко ощетени стопани, по-малък брой проблемни мечки (стръвници, медарки), а тъй като загубилата страх от човека мечка е мъртва мечка и до по-малко убити мечки. Точно тези мерки до голяма степен ще намалят конфликта човек-мечка и ще усигурят условия за дългосрочно съжителство с вида. Повече информация може да намерите тук.

Най-ефективният начин за защита на пчелни кошери, домашни животни и овощни градини от мечки е електрическата ограда.  Цената, за сега е твърде висока за повечето дребни фермери. СДБ Балкани е партньор в международен проект по програма LIFE+ (www.lifextra.it), по който е предвидено предоставянето на над 30 електрически огради с цел превенция на нападение от мечка. Програма Лайф изисква принос на изпълнителя в размер на 31%. Предвидено бе съфинансираното да се осигури от Франкфуртско зоологическо дружество (www.zgf.de), но поради финансовата криза то бе значително намалено. Необходими са допълнителни средства за изпълнението на дейностите по проекта. За всеки дарен лев Европейската комисия дава още 2 за закупуване на електрически огради.