Сдружение за дива природа БАЛКАНИ в партньорство с Националната галерия ви кани да отбележим Международния ден на влажните зони с обиколка на изложбата „Райско блато“ в Квадрат 500 с Мария Налбантова (автор) и Мартина Йорданова (куратор), последвана от посещение на Драгоманското блато*. Изложбата „Райско блато“ е вдъхновена от дългосрочната артистична резиденция на Мария Налбантова на Драгоманското блато по проекта WaterLANDS, в която артистката участва от 2023 до 2026 г.
Еднодневната екскурзия ще ни потопи в света на влажни зони, тяхното значение за хората и природата, а в дискусия ще обсъдим ролята на изкуството в осмисляне на природозащитни и възстановителни дейности.
* Обръщаме внимание, че Драгоман е известен с ниските си температури през зимата, така че се подгответе подобаващо – топли дрехи, зимни обувки, шапки, шалове, ръкавици.
Програма:
- 10:30 часа – среща на входа на Квадрат 500 – Националната галерия, София
- 10:45 – 11:30 – тур с автора и куратора на изложба „Райско блато“
- 11:45 ч – отпътуване за Драгоманското блато
- 12:45 ч – 13:45 ч. – посещение на Драгоманското блато
- 13:45 ч. – пристигане в Център за опазване на влажните зони „Драгоманско блато“ в гр. Драгоман
- 13:45 – 14:30 – разглеждане на посетителския център и обяд*
- 14:30 – 15:45 – разговор за значението на влажните зони с експерт от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ и ролята на дългосрочна артистична резиденция по проект WaterLANDS за осмисляне на природозащитни и възстановителни дейности на Драгоманското блато
- 16:00 – отпътуване за София
- 17:00 – пристигане на паркинга на стадион „Васил Левски“
* всеки участник си носи предварително подготвена храна. В центъра не се продават хранителни продукти. На разположение на посетителите има чай и вода.
Цена за възрастен: 45 лв.
Цена с отстъпка за дете: 35 лв.
Цената включва:
- организиран лицензиран транспорт от София до Драгоманско блато и обратно;
- тур с Мария Налбантова (автор) и Мартина Йорданова (куратор) на изложба „Райско блато“ в Квадрат 500 – Национална галерия;
- посещение на Драгоманското блато и Център за опазване на влажните зони в гр. Драгоман
- Разговор за значението на влажните зони с експерт от СДП БАЛКАНИ и ролята на изкуството
Цената НЕ включва:
- билет за Квадрат 500 – Националната галерия
- възрастни – 10 лв.
- ученици, студенти, пенсионери – 5 лв. (за деца до 12 г. е безплатно)
- обяд (всеки участник в екскурзията си носи предварително приготвена храна; не се предвижда спиране в магазини и/или ресторанти)
- застраховка
!!! Всички места за екскурзията са запълнени !!!
За записване:
- Имейл: wildlife_travel@abv.bg
- Телефон: 0886600647 – Стефана Станчева
- Име на фирмата: Уайлдлайф ЕООД – лицензиран туоператор , лиценз номер РК-01-7638
Екскурзията се заплаща предварително на банков път:
- УАЙЛДЛАЙФ ЕООД
- IBAN: BG35UBBS80021095763717
- BIC: UBBSBGSF
- ОБЕДИНЕНА БЪЛГАРСКА БАНКА(UBB), СОФИЯ, БУЛ.АЛЕКСАНДЪР СТАМБОЛИЙСКИ 132
Екскурзията се провежда при минимум 15 записани души. В случай, че не се събере необходимият минимум хора, преведената сума се възстановява по банков път в пълен размер.
Възможно е да откажете своето участие до 21 януари, като ще ви възстановим цялата сума по банков път.
За изложбата „Райско блато“
Изложбата „Райско блато“ на Мария Налбантова ни въвлича в територията на блатото като художествена метафора, но и като екосистема, в която всички обитатели са в непрестанна взаимовръзка.
Идеята за проекта е вдъхновена от дългосрочната артистична резиденция на Драгоманското блато по проекта WaterLANDS, в която артистката участва от 2023 до 2026 г.. Там тя изследва преплетеното съществуване на различните биологични видове от тази защитена зона и поставя под въпрос установеното ни понятие, като буквално и преносно ни пренася в една непозната материя.
Трите скулптурни обекта, представени в изложбата, са изработени от тръстика, грижливо окосена и събирана от художничката тогава, когато екосистемата на Драгоманското блато позволява подобни действия. Впоследствие растителната материя подлежи на трудоемка обработка и сложни органични процеси, докато се стигне до тази прозрачна и загадъчна био материя, наподобяваща кожата на ембриони, на които сякаш им предстои да се развият и превърнат в живи създания. Светлината и звукът, идващи от пространствените обекти, са друг „жив“ елемент на създадената от Мария органична материя.
Работата „Някои аспекти от нестабилното ходене”, разположена в малката зала, ускорява ориентацията ни в блатото и загатва за природното всекидневие тогава, когато човекът отсъства. Ботушите, в които се прожектира видео инсталацията, са използвани от художничката по време на нейното проучване на терен, а самият видео материал е извадка от фотокапаните, поставени от изследователите на Драгоманското блато.
Макар и да няма претенция за екоактивизъм, Мария Налбантова изследва непрестанно темата за екологичния баланс, толкова важен за общия ни живот и представя критичен поглед към настоящето и възможностите, които се откриват пред нас с всяко наше действие или бездействие.