Драгоманско блато

Тип

Драгоманското блато лежи на дъното на безотточна котловина, намираща се на около 1 км североизточно от гр. Драгоман (вдясно от пътя Драгоман-с. Голямо Малово). Надморската височина на блатото е 701 м и при пролетното пълноводие заема територия от около 400ха. На север от него се издига стръмното варовиково възвишение Чепън, а на юг са полегатите склонове на хълма Три уши. Днес Драгоманското блато е най-голямата естествена карстова влажна зона във България.

Драгоманското блато е било пресушено още през 30те години на 20 век. Тогава са изградени дренажни канали, а впоследствие -помпена станция. За дълъг период живота в блатото замира. С това изчезват от България два вида растения, за които то е било единственото им находище у нас (мехурчестата алдрованда и парнасиеволистната калдезия). Изчезнало е едно от най-големите гнездовища на водолюбиви птици във вътрешността на страната и едно от последните находища на жерава преди той да изчезне като гнездящ вид в България.

В резултат на спиране изпомпването на водите през 90те години блатото бързо се възстановява и има шанса да е една от малкото възкръснали влажни зони у нас. Един от основните проблеми на тази влажна зона – водният режим, е в голяма степен решен. Другият основен проблем свързан с качеството на водите, които постъпват в блатото е на път да се реши с изграждането на нова пречиствателна станция на отпадъчните води на гр. Драгоман. През 2005 достига до естествените си размери (400 ха). Броят на гнездящите птици в района се увеличава от 80 двойки от 11 вида (непойни) през 1999, на 150 двойки от 15 вида през 2003 и 700 двойки от 22 вида през 2008. През 2006 възниква нова чаплова колония. През 2008 колонията вече наброява 8-9 двойки голяма бяла чапла (най-важно място за гнездене на вида в България), 8-10 двойки ръждива и 2-3 двойки сива чапла.

Днес Драгоманско блато попада в две защитени зони от Натура 2000 – ЗЗ ,,Драгоман“ и ЗЗ „Раяновци“. През 2012 е обявена 11-тата за България Влажна зона от световно значение – „Карстов комплекс Драгоманско блато“, с обща площ 14 967 ха. Комплексът ключва последните запазени карстови блата в България (Драгоманско и Алдомировско) и влажните ливади около блатата и между селата Цръклевци и Бучин проход. Това е най-голямата по площ влажна зона с международно значение за страната.

През 2009 г отвори врати Център за опазване на влажните зони „Драгоманско блато“ който предлага информация за посетители, и развива дейности по екологично образование за деца и върастни.

Повече информация за Драгоманското блато:

http://balkani.org/activities/site-conservation/dragoman-swamp-and-mountain-chepan/