Не сме сами на скалите*

(повече информация на новия сайт: http://balkani.org/skali/)

Практикуването на екстремни спортове (катерене, парапланеризъм, спелеология) набира голямата популярност сред младите хора. В тях те намират контакт с природата, социален контакт, изживяват вълнуващи преживявания и спортуват активно. Именно поради бързите темпове, с които се развиват тези спортове, са се увеличили и някои негативни за природата влияния от практикуването им. За съжаление все по-често стават известни случаи, които показват, че различни видове животни пряко или косвено биват негативно повлияни при практикуване на екстремни спортове. В същото време екстремните спортисти са едни от най-големите любители на природата, оценяват нейната красота и искат да я запазят дива и привлекателна. Поради тази причина от Сдружение за дива природа БАЛКАНИ започнахме изпълнението на проект „Не сме сами на скалите”, с който целим да популяризираме проблема сред катерачите и да предложим конкретни мерки, с които да се намали негативното влияние върху дивата природа.

P1020341
сн. А. Ралев

Най-засегнати от практикуването на екстремни спортове са различни видове скалолюбиви (петрофилни) видове животни, чиято естествена и често единствена среда за съществуване, размножаване и развитие са отвесните скали и сипеите под тях. Масовото присъствие на хора трайно прогонва птици гнездящи по скалите, разрушават се гнезда, променят се местообитания на други животни, свързани със скалите. За често срещани видове като скална лястовица или обикновен керкенез, това не е особено проблем, но много други видове (лешояди, орли, едри соколи, диви кози и други) са редки и застрашени, защитени по европейските директиви, включени в Червената книга на Република България.

DSCF2382
сн. А. Ралев

Площадките под обектите за катерене и местата за бивакуване са обикновено най-силно повлияни и модифицирани от човешки въздействия райони на практикуването на екстремните спортове. В по-редки случаи, но от огромно значение за животните, упражняваме негативно влияние върху живота на дивите животни в рамките на самите маршрути. На тези места е възможно наличието на птичи гнезда; скални площадки за почиване, хранене и отглеждане на малките на хищни птици и диви кози; цепнатини и малки пещери, в които живеят прилепи; дупки, обитавани от жилещи насекоми и паякообразни. Особено критичен период за повечето видове е размножителният период (от февруари до средата на юни) и зимуването (от декември до края на март). Самото ни присъствие е предпоставка за безпокойство – например възрастните птици не могат да стигнат до гнездото си и да мътят, не могат да топлят и хранят малките си. Това най-често завършва с изоставяне на гнездото, охлаждане на зародишите и смърт на малките. В рамките на „Не сме сами на скалите” предвиждаме да проведем следните теренни дейности:

  • Теренни проучвания на експерти по биоразнообразие, които да направят оценка и анализ на влиянието на екстремните спортове върху дивата природа в района на катерачните обекти.
  • Събиране на актуална информация за подхода и съвременното състояние на нови и рядко посещавани, но перспективни катерачи обекти.
  • Анализ на чуждия опит и ограниченията, които са въведени в САЩ, Германия, Испания и други страни и адаптиране на приложимите за България полезни практики.
  • Преекипиране на маршрути за скално катерене, които преминават през гнезда на консервационно значими видове.
  • Събиране на актуална информация за разработване на устройствени проекти за практикуване на алпинизъм и скално катерене в национални и природни паркове.
P1000773
сн. А. Ралев

Информационна кампания, включваща:

  • Предоставяне на резюмирана информация за срещането и биологията на консервационно значими животински видове за всеки от посетените от нас катерачни обекти за публикуване в електронни и печатни катерачни гидовници и сайтове за алтернативен туризъм.
  • Провеждане на презентации и обучения на катерачи в страната за влиянието на спорта върху животните, отговорно поведение и възможни мерки за ограничаване на негативните ефекти;
  • Провеждане на кръгли маси с институции и заинтересовани страни, по време на които да се излезе със съвместни предложения за ограничаване на отрицателното човешко въздействие върху скалите;
  • Подготовка на наръчник за отговорно поведение при практикуване на екстремни спортове в районите със  скални масиви в определени периоди;
  • Поставяне на информационни табели, издаване на брошури и плакати.
  • Предлагане и прилагане на мерки за конкретни катерачни обекти за времево ограничение в практикуването на екстремни спортове в рамките на размножителния период или зимуването за конкретни видове.
EEA_Grants_JPG_4642_1
ww.ngogrants.bg

Проектът «Не сме сами на скалите» се финансира в рамките на Програмата за подкрепа на НПО в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г.“

* по Б. Петров; оригинален текст – част 1, част 2