За хибридите между вълци и други видове в България

Обещахме да ви разкажем още за хибридите между вълци и други видове. Това е тема, която вълнува изследователите на вълка по цял свят, тъй като се оказва, че видът може да създава потомство с домашното куче, с чакала и с койота в Северна Америка.

Нашият екип събира данни по темата още от края на 90-те години на XX век (проби за генетични анализи,  оглед и измервания на нетипични индивиди, както и всякаква друга полезна за това информация). За обработка и анализ на генетичните проби работим с колеги от Полската академия на науките, Университетите Линкълн (Англия) и Сенкенберг (Германия).

От напълно анализираните до момента проби се установява, че хибридните животни са около 10% от изследваните. За нашата страна, са установени, както животни, носещи кучешки гени, така и такива с чакалски.

Дори един от вълците, уловен в Пирин и екипиран от нас с предавател, се оказа, че носи около 15% гени от чакал. Външният му вид с нищо не подсказваше това, но генетичните анализи го разкриха.

Вълк с 15% гени от чакал, уловен и маркиран с предавател в Пирин през 2008 г.

Необходими са още изследвания, за да получим по-пълна картина за този феномен. За една от основните причини за появяването на хибриди в природата, се смята преследването и убиването на вълци в брачния им период (февруари и март). При разбиване на двойката, в някои случаи, вълчица останала без партньор, приема да се чифтоса с куче (или с чакал). Напъдени и подивели кучета изобилстват в горите ни, а коренът на проблема отново са хората.

По-тревожен е фактът, че в нашата страна се практикува нерегламентирано развъждане на хибриди (между вълци и кучета), които се ползват основно за лов. Проучванията ни показват, че някои от тези животни се оказват на свобода, в природата и стават потенциални преносители на кучешките гени в популацията на вълка. Това застрашава генетичната чистота на вълка в България, но също така е и предпоставка за повече конфликти с хората. С кучешките гени при вълците се внасят и елементи на поведението им като например липса на страх от човека.

Отстрелян вълк в Осогово с 20% кучешки гени и татуировка на корема.

Едно от доказателствата, че се прави подобно кръстосване у нас е информация, която получихме от ловец, убил „странен вълк“ с татуировка на корема в Осоговската планина, преди години. Когато видяхме изпратените ни снимки, предположихме, че животното е куче. Генетичните анализи, обаче разкриха, че това е хибрид с 80% вълчи и само 20% кучешки гени. Несъмнено, татуировката доказва, че това животно е родено при хора.

За съжаление в България все още няма никакъв регламент, който да ограничава подобни практики. Необходимо е да бъдат наложени строги правила за такива „експерименти“, с цел опазване генетичната чистота на популацията на вълците у нас.