Рибарите и делфините – какъв е проблемът и възможно ли е безпроблемното съжителство?

Има ли конфликт между рибарите и делфините в Черно море? Нараснала ли е популацията на делфина в България, „дотолкова че те да изядат всичката риба в морето”?

Тези и други подобни въпроси изникват в медиите през последните години. Зорница Захариева* разказва повече за делфините в Черно море, какви са основните проблеми, които съществуват между рибарите и морските бозайници, и възможните решения.

 
Делфини

В цял свят съществуват проблеми при взаимодействието на китоподобните бозайници (в частност делфините) с рибарството. От една страна китоподобните  крадат рибата и намаляват улова на рибарите, а могат да повредят и риболовните съоръжения. Това съответно води до отрицателни икономически последици за рибарите и негативно отношение към делфините и другите китоподобни бозайници.

От друга страна в мрежите се ловят и се заплитат делфини и други видове, забранени за улов, което представлява сериозен международен екологичен, социален и икономически проблем. Според международни изследвания

годишно над 300 хиляди китове, делфини и морски свине (китоподобни) инцидентно се заплитат и давят в рибарски мрежи (Read at al., 2006).

Проблемът е разпознат от редица международни организации **.

Този глобален конфликт с всичките му прояви и последици се наблюдава и в Черно море. В нашето море се срещат три представителя на китоподобните бозайници – морска свиня (Phocoena phocoena relicta), обикновен делфин (Delphinus delphis ponticus), афала (Tursiops truncatus ponticus). Поради спецификата на Черно море те са определени като отделни подвидове, които се срещат единствено тук и се различават от представителите на тези видове, обитаващи други морски пространства.

Постоянните набези на делфини върху рибарските съоръжения  през последните 10 години са основен източник на конфликт с рибарите. Това води до щети върху улова и механични повреди на съоръженията.

рибари

От 2007 г. насам конфликтът между рибари и делфини се обостря значително, като местните предприемат мерки без експертна оценка, които впоследствие се доказват като неефективни. Следват негативи както за морския риболов в страната, така и за състоянието на биоразнообразието в Черно море. Проблемът е широко обсъждан, придобива обществен интерес и гласност в медиите.

Въпреки това конфликтът се задълбочава, тъй като не се предприемат координирани действия за предотвратяването или смекчаване на последствията.

Провокирано от гореописания проблем, през 2012 г. е проведено проучване на степента на конфликт между делфините и рибарството по българското Черноморие, както и на познанието и отношението на рибарското общество към морските бозайници. Подобни проучвания в Черно море като цяло са малко, а в България – изобщо липсват.

Анализът на резултатите даде по-ясна представа за размера на проблема между делфините и рибарството и би могъл да помогне при управлението на тези видове в бъдеще. Изследването беше съсредоточено върху рибарски съоръжения тип “далян”, тъй като предварително проучване показа, че делфините нанасят най-много щети именно върху тях. Далянът представлява стационарен мрежен уред за пасивен стопански риболов.

Далян
Далян

Резултатите от проучването потвърдиха, че налице е значителен конфликт заради нанесените щети върху рибарските съоръжения и загубата на улов. При анализ на отношението данните показват, че нагласите на рибарите към делфините са неутрални, въпреки че съществуват и крайно негативни. Оказва се, че даляните не представляват сериозна заплаха за делфините, защото те лесно преодоляват мрежите и досега са регистрирани малко смъртни случай.

Остава въпроса, защо проблемът се появява последните няколко години и какво точно е неговото естество. Дали се дължи на увеличаване на популацията на делфините, или поради намаляване на рибните ресурси. А може би проблемът е комплексен?

За да се намери отговорът,  са необходими по-подробни проучвания в бъдеще. Междувременно може да се работи за

превенция на щетите и намаляване на конфликта.

Според проучването рибарите са склонни да прилагат превантивни мерки за справяне с делфините. Повечето обаче са самоделни и несъобразени с поведението и биологията на делфините, поради което са неефективни. Малко рибари са запознати със съвременни методи за превенция на щети от китоподобни бозайници. От изключителна важност е да се повиши познанието на рибарите за делфините от една страна и информираността им за наличието и начина на използване на съвременни устройства за прогонване на делфините  от мрежите им от друга.

Звуковата сигнализация (акустични репелентни устройства) са малки електронни аларми, които излъчват сигнали, предупреждаващи китове, делфини и морски свине за присъствието на риболовните мрежи. Акустичните устойства са единственото известно решение в момента за намаляване на негативните взаймодействия между китоподобните и рибарството.

Ефективността на звуковата сигнализация се доказва от научни проучвания, провеждани през последните двадесет години от екипи от специалисти и производители, върху популации на различни видове китове, делфини и морски свине по целия свят. Акустичните репелентни устройства са модифицирани и усъвършенствани многократно с цел оптимален резултат и за двете страни, максимално намаляване на щетите върху риболовните съоръжения и улова, както и минимална дори нулева вреда върху морските бозайници.

В някои страни по света звуковата сигнализация е задължителна.

Днес информираността за звуковата сигнализация расте, като това е възможност да се намали загубата на китовете и делфините в риболовни съоръжения. Но има още дълъг път, за да се гарантира дългосрочната устойчивост на морските бозайници в световен мащаб. Именно затова производители на акустични репелентни устройства работят в тясно сътрудничество с множество природозащитни организации.

Ефективността на звуковата сигнализация може да бъде много променлива, тъй като различните видове реагират различно даже индивидуално понякога. В България подобни устройства не са прилагани досега. В този смисъл не може да се гарантира, че те ще са успешни, но за момента са единствената възможност, която позволява решаване на проблема.

* Зорница Захариева е дипломиран магистър биолог. През последните години тя проучва делфините в Черно море и по-конкретно конфликта с рибарите. Дипломната ѝ работа е на тема «Проучване на нивото на конфликта на делфините в българската акватория на Черно море с рибарството».

** Проблемът е дефиниран като такъв от организации като Общото събрание на ООН, Световният съюз за опазване на природата (IUCN), Международната китоловна комисия (IWC), Споразумението за опазване на малките китоподобни в Балтийско море, североизточния Атлантик и Северно море (ASCOBANS), Споразумението за опазване на китоподобните бозайници в Черно море, Средиземно море и прилежащата зона на Атлантическия океан (ACCOBAMS), чийто член е и България и др.