Как да постигнем успешно съжителство между вълци и домашни животни

Вълк

Новопубликувано международно проучване извежда основни напътствия за намаляване на конфликта между човека и дивите животни и възстановяване на вълчата популация

Настоящият материал е превод на статията: How to Protect Both Wolves and Livestock, публикувана в The Revelator на 14 май 2020 г.

Има един сигурен подход, който би направил и вълците, и животновъдите щастливи:

Осигуряване на достатъчно количество естествена плячка за хищниците.

Макар че това изглежда като очевидния отговор, сега можем да представим и научни данни, за да докажем това твърдение. Екип от изследователи са прегледали почти 120 публикувани досега проучвания, свързани с хранителната диета на вълка (Canis lupus). Анализът им показва, че дори и в близост да има голямо количество домашни животни, в повечето случаи хищниците целенасочено избират дивата плячка, ако такава е налична.

Статията, публикувана на 20 март в журнала Biologocial conservation, разглежда изследвания, проведени в 27 държави, и открива подобни резултати, валидни на три континента.

Друг извод: Стадата на животновъди, които ги оставят да пасат свободно, особено в малки групи, са по-уязвими на нападения от хищници. Значително по-малко са загуби при домашни животни под пастирско наблюдение, които се поставят в заграждения особено през нощта. Нелетални методи за отблъскване като огради и овчарски кучета също допринасят за подобряване на условията. Проучването показва, че вероятността от нападение се увеличава със 78%, ако стадото е оставено без охрана.

Анализът на данни показва тенденцията, че вълците предпочитат да се хранят с естествени видове, характерни за местообитанието, които имат изградени механизми за защита като рога, остри копита. Предишна научна публикация доказват, че вълкът е еволюирал паралелно с рогатите чифтокопитни, което ги прави идеалната и предпочитана плячка.

Според авторите тези резултати представляват ясни насоки, които могат да се обобщят така: „популациите на дивеча трябва да се опазват и възстановяват, където е възможно, за да се осигури достатъчно храна за вълците и да се намали риска от нападение над домашни животни.“ Изследователите допълват, че проучването им допринася за намаляването на конфликта между човека и други едри хищници по целия свят.

Разбира се, възстановяването на популацията на чифтокопитните е обвързано с набор от други предизвикателства, но проучването илюстрира ценността на една здрава екосистема: по-голяма безопасност и за хората, и за техните домашни животни.

Абстракт от прочуването

  1. Конфликтът между хората и едрите хищници затруднява опазването на популациите на хищниците по целия свят. Нападения на едри хищници над домашни животни е основната причина за конфликт, което води до бракониерство и саморазправа с хищниците. Разрешаването на конфликта изисква разбиране на факторите, които влияят на хищниците да изберат домашните животни пред дивата плячка. Отделни изследвания досега отчитат протворечиви резултати дали гъстотата на дивеча има отношение към нападенията на едри хищници над домашни животни.
  2. Проведохме систематичен преглед над хранителните предпочитания на вълка (Canis lupus). Проучихме и анализирахме 119 изследвания върху хранителната диета на вълка в 27 страни, за да установим дали гъстотата на дивеч и на домашни животни влияе на хранителния избор на вълка.
  3. Също така изследвахме дали определени характеристики като размер на тялото, броя на животните в група, защитни механизми, бързина предразполагат конкретни видове да са предпочитана пляка на хищника. Освен това проверихме дали модела на животновъдство е определящ фактор за вълците при избора им на домашни животни.
  4. Резултатът показва, че дивата плячка е предпочитана дори в случаите, когато домашните животни са в изобилие – 65% от общата честота на явленията във всички разгледани проучвания на хранителна диета на вълците. Средното отношение между биомасата в диетата на вълка показва 13% за домашните животни и 19% за дивите видове.
  5. Диви животни, които притежават защитни механизми (рога, шипове, зъби), с голяма телесна маса и налични в голяма гъстота е по-вероятно да бъдат нападнати от вълци.
  6. Дори в случаите, когато изобилието на плячка влияе съществено при избора на диви животни, нападенията върху домашни животни са в отчетливо по-малко, като се вземе предвид тяхната чувствително по-висока гъстота. Домашните животни в райони, където те са оставени да пасат свободно и в малки стада (<20 животни/км2), са по-уязвими на нападения от вълци.
  7. Резултатите ни показват, че предприемането на мерки за намаляване на нападенията на пасища и увеличаване на популациите на дивеч, може да намали нападенията на вълци върху домашни животни. От своя страна, това ще доведе до по-добри възможности за съжителство между хора, вълци и домашни животни.

Повече за хранителните предпочитания на вълка в България, може да прочетете в тази извадка от Плана за действие за вида в страната.