Crowd mapping или включете се в изследването на мечките в България

Който го е страх от мечки, да не ходи в гората – се казва в старата поговорка.

Ние обаче сме сигурни, че вие често сте там! Не може да не сте се натъквали на интересни и вълнуващи находки като редки и защитени видове птици; диви животни, промъкващи се между дърветата; дупки на гризачи или дребни хищници….

А случайно да сте попадали на следи от мечки?

следи предна лапа  мечка2

А може даже да сте виждали някой мечок да пробягва в далечината?

Подобно преживяване, освен че е вълнуващо, носи и ценна информация. Информация, която може много да подпомогне усилията на експерти  от институциите и неправителствения сектор. Събирането на подобни данни е полезно за:

  • опазването на мечките в България,
  • подобряването на превенцията и смекчаване на щетите, които може да нанесе една мечка на стадата или пчелините на местните хора,
  • да се направи карта на мечешките местообитания (и който го е страх – да ги избягва…)

За да се постигне посоченото по-горе, беше създадена онлайн ГИС платформа или казано по друг начин интерактивна карта с различни слоеве информация. Платформата работи на принципа на crowd mapping-а.

mechka-smolyan.com/ushahidi/

ushahidi2
ГИС платформата

Идеята е, ако видите следи от жизнена дейност на мечка, да изпратите информация, която след одобрение от администратор експерт ще се визуализира на интерактивната карта. В сигналите може да се отбелязват населени места/точни GPS координати/снимки/кратка информация за наблюдението и др. А ето и за какво може да гледате, когато сте в гората:

  • следи от лапи
  • маркирани от мечки дървета
  • преки наблюдения на мечки
  • изпражнения и др.,

За да качите информация на платформата, няма нужда да сте регистриран потребител. Освен това приложението е достъпно за телефони с операционна система Android и iOS.

следи на мечка2
При снимането е важно да поставите предмет, който да служи за отправна точка при определяне на размера на следите.

В момента на платформата е качена информация, снимки и видео от Групата за бързо реагиране към РИОСВ – Смолян, както и експерти от местното ловно и горско стопанство. ГБР-то се отзовава, когато има сигнал за нанесени щети от мечки по стадата, пчелините или собствеността на хората. За момента данните са от района на Смолян, но се надяваме обхватът на инициативата да се разшири.

Насърчаваме ви да се включите в работата на СДП БАЛКАНИ и специализираните институции, като изпращате тази ценна информация до платформата!

Специализирана ГИС база данни беше създадена от Си Еко Консулт ООД и GAP Consult като една от дейностите по проект: „Устойчиво управление на вида кафява мечка и намаляване на причиняваните от нея щети върху селскостопанското имущество на територията на РИОСВ-Смолян“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда 2007- 2013 г.”, приоритетна ос 3, процедура BG161PO005/10/3.0/2/20, изпълняван от РИОСВ – гр. Смолян.